Co zrobić aby kwiaty w wazonie stały dłużej?...


03 czerwca 2020, 10:54

 

Zasady dzięki którym Twoje kwiaty dłużej postoją w wazonie

1. Kwiaty do wazonu należy ścinać, gdy nie są jeszcze zupełnie rozwinięte, najlepiej rano, kiedy promienie słońca nie grzeją mocno i łodygi kwiatów są jędrne. Nie ścinamy też kwiatów do wazonu w czasie deszczu, gdyż szybko zwiędną wstawione do wazonu.

2. Kwiaty ciętę najlepiej, żeby miały długość tylko trochę większą od wazonu. Nie ścianym długich pędów. Najlepiej ciąć pod skosem, aby woda mogła łatwo wnikać do łodygi. Im dłuższe cięcie, tym roślina będzie lepiej pobierała wodę. Poza tym, ponieważ największe parowanie odbywa się przez liście, najlepiej by było ich mało.

3. Zawsze należy usunąć liście uszkodzone, czy porażone przez choroby. Wstawiając kwiaty do wazonu nie powinno być też liści znajdujących się pod wodą, bo szybko gniją i szkodzą ściętym kwiatom.

4. Kwiaty, które wydzielają sok mleczny (gazanie, maki, wilczomlecze), przed wstawieniem do wazonu warto na chwilę zanurzyć w gorącej wodzie (najprościej do wąskiego naczynia wlać wrzątek i zanurzyć obciete łodygi). W przeciwnym razie sok stężeje na przecięciu łodygi i utworzy nieprzepuszczalną warstwę. Do kwiatów długo stojących w wazonie zalicza się: astry, mieczyki, gazanie, margerytki, lilie, goździki, piwonie.

5. W sprzedaży są odżywki do kwiatów ciętych przedłużające ich trwałość. Można też posłużyć się domowym sposobem i wsypać trochę cukru do wody w wazonie. Spowalnia on procesy starzenia się kwiatów. Do wody w celu przedłużenia świeżkości kwiatów można też dodać np. kwasek cytrynowy w proporcjach 0,5 g na 1 l wody.

6. Nie ustawiajmy wazonu z kwiatami na słońcu, ponieważ wysoka temperatura powoduje szybsze więdnięcie roślin.

7. Różom wstawianym do wazonu można zmiażdżyć końce łodyg. Jeśli róże więdną warto wtedy oberwać wszystkie liście i zaparzyć łodygi.

Magnolie w wazonie • obraz różowy, pastelowy w GRAFIKIOBRAZY.PL ...

WODA W WAZONIE

 

Wodę w wazonie powinniśmy zmieniać każdego dnia, bo to zapobiegnie rozwojowi bakterii powodujących gnicie, warto też za każdym razem przycinać końcówki łodyg kwiatów. Powinniśmy też umyc wazon. Pamiętajmy, że kwiaty wstawione do bardzo zimnej wody przeżywają szok termiczny, szczególnie te, które mają miękkie łodygi. Woda powinna być w temperaturze pokojowe, albo wręcz ciepła, ok. 35oC. Szczególnie warto wlać ciepłą wodę, gdy kwiaty trochę zwiędły.

 

 

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz